Magiczne właściwości taśmy naprawczej

 

 

Taśma naprawcza działa wszędzie. Taśma naprawcza jest czarodziejska i powinno się oddawać jej boską cześć - Andy Weir, „Marsjanin”

   

 

  

 

Opowieść o samotnym człowieku na Marsie jest literacką fikcją (jeszcze), ale rola, jaką w kosmosie odgrywa taśma naprawcza, jest prawdziwa i rzeczywiście ma w sobie coś cudownego. To dzięki niej załoga statku Apollo 13 wróciła na ziemię po tym, jak za pomocą szarej taśmy astronauci naprawili filtry dwutlenku węgla. duct tape stała się jednym obowiązkowych elementów wyposażenia każdej misji NASA, dzięki czemu uczestnicy misji Apollo 17 mogli bez trudu naprawić błotniki księżycowego łazika.

 

 

Mocna, wytrzymała, nie wymaga używania narzędzi (można ją przerwać palcami), silnie przylegająca do powierzchni, odporna na wilgoć i skrajne temperatury. Jest też genialna w swej prostocie – taśma naprawcza wykonana jest z trzech warstw: plastiku, płótna i kleju na bazie kauczuku. I to wystarczy, by jeden jej pasek, zlepiony wpół, był w stanie utrzymać ciężar jednej tony...

 

 

  

Źródło: List 25

  

  

A do czego może jej użyć Kowalski, który akurat nie wybiera się w podróż autostopem przez galaktykę? Może taśmą naprawczą załatać dowolną dziurę, rozerwaną tkaninę, skręcić z niej sznur, zrobić pasek, zaizolować przewód wentylacyjny i otworzyć słoik.

  

  

 

Źródło: EMGN.com

 

 

Do czego jeszcze może się przydać? Do wyciągania roślinnych drzazg – skutki bezpośredniego starcia z ostem lub kaktusem usuniemy przykładając kawałek taśmy do pokłutego miejsca i jednym, delikatnym ruchem odklejając go wraz z igiełkami. Podobno w ten sam sposób można usunąć kurzajki, ale tego nie próbowaliśmy.

 

 

Taśma naprawcza jest wysoko ceniona przez osoby zajmujące się wszelkiego typu naprawami. Rolka tego materiału znajdzie się w każdym warsztacie, a profesjonaliści z branży technik grzewczych, klimatyzacji, wentylacji bez duct tape nie ruszają do pracy. To od tego zastosowania wzięła się jej angielska nazwa - „taśma przewodowa” jest niezastąpiona przy uszczelnianiu przewodów technicznych.

  

 

 

Źródło: The Wolrds od David Darling

 

 

Wygląda więc na to, że taśma naprawcza zda egzamin wszędzie. Powinna zatem – obok szminki i legendarnego sekatora – znaleźć się także w torebce każdej kobiety. Aby mogła się zmieścić nawet w wieczorowej kopertówce, specjaliści opracowali jej wersję kieszonkową.

 

 

Pełnowymiarowy egzemplarz z pewnością znajdzie się w plecaku podróżnika. Wybierając się w wojaże można zapomnieć o szczoteczce do zębów. Bez taśmy ani rusz. Na pytanie o to, bez czego nie wyruszą przed siebie, większość obieżyświatów bez wahania odpowie: „taśma naprawcza”. Dzięki niej szybko naprawią przedarty namiot lub go po prostu zamkną zamkną, uszczelnią uszkodzony bidon, pękniętą podeszwę obuwia, naderwaną szelkę plecaka i przyniosą ulgę obolałym stopom. Mały fragment szarej taśmy jest czasem znacznie lepszym remedium na pęcherze, niż najlepszy nawet plaster. Struktura taśmy jest bardzo podobna (warstwa klejąca, płótno, warstwa wierzchnia), różnica jednak polega na tym, że wierzch taśmy jest śliski, więc zamiast ocierania pojawi się ślizganie. Właściwie najlepiej nakleić taśmę przed wyruszeniem w drogę, by nic bezpośrednio nie ocierało się o skórę. Tak podpowiadają doświadczeni wędrowcy.

 

 

Taśma powinna także bezdyskusyjnie znaleźć się w każdym zestawie do naprawiania kół samochodowych. Może się bowiem zdarzyć, że warunki do reperacji będą mocno niesprzyjające, specjalistyczny warsztat daleko, za to uniwersalne narzędzie tuż pod ręką. Prowizoryczny „opatrunek” pozwoli dotrzeć do fachowca:

 

 

 

Źródło: EMGN.com

 

 

A skoro już jesteśmy przy podróżach, warto wspomnieć, że za pomocą taśmy duct tape można szybko stworzyć wiele praktycznych elementów, które mocno ułatwiają pokonywanie nawet najdalszych tras, nie tylko samochodem. Wystarczy jedna rolka...

 

 

 

Źródło: Toyotanation

 

 

Swój charakterystyczny srebrny kolor taśma naprawcza zawdzięcza barwnikowi z dodatkiem sproszkowanego aluminium. Jednak magia kojarzy się z feerią barw, zatem konieczne było stworzenie także innych wersji kolorystycznych. Twórcy duct tape chwilę pomyśleli, powiedzieli „abrakadabra” i stało się:

 

  

 

  

 Źródło: Facebook

 

 

Na ten widok wpadli w zachwyt wszyscy profesjonalni i amatorscy artyści tego świata. Producenci taśmy naprawczej nie ustają w opracowywaniu dla nich nowych wzorów, dzięki czemu stworzenie oryginalnych przedmiotów jest znacznie łatwiejsze. Taśma przypominająca wyglądem tkaninę; czarna, po której można pisać kredą; metalizowana lub pokryta brokatem; we wszystkich kolorach tęczy i z niezliczoną liczbą deseni. Dziś nie ma chyba motywu, którego nie dałoby się przenieść na ten wyjątkowy materiał. Większość domorosłych rękodzielników zaczyna swoje przygody z taśmą naprawczą od portfela, my jednak szybko pójdziemy dalej:

 

 

 

Źródło: Stuck at Prom

 

 

Kolorowe stroje z taśmy naprawczej to przedmiot organizowanego w Stanach Zjednoczonych już od 15 lat dorocznego konkursu „Stuck at Prom”, ogłoszonego przez jednego z wiodących producentów wyjątkowej taśmy. Jego uczestnicy mają za zadanie stworzyć z kolorowych wersji duct tape kreacje na swój maturalny bal. Do tej pory uczestnicy tej twórczej rywalizacji wykorzystali łącznie 92 796 rolek taśmy i spędzili ponad 386 tysięcy godzin na starannym sklejaniu swoich sukni, smokingów, obuwia i biżuterii. Po drodze opracowali wiele pomysłowych rozwiązań, jak chociażby ekspresowe wiązanie muchy.

 

 

 

Źródło: Stuck at Prom

 

 

Rolka taśmy naprawczej porusza wyobraźnię także artystów stawiających sobie poważniejsze wyzwania. Japończyk Iwasaki Takahiro w 2012 roku sięgnął po duct tape, by stworzyć rzeźbę pt. "Geo Eye (Victoria Peak)". Starannie wycinane, jedna po drugiej, warstwy taśmy w końcu ułożyły się w rozległy krajobraz.

 

 

 

Źródło: Stuck at Prom

 

 

Zaiste, nie ma wyzwania, któremu taśma naprawcza nie podoła. Nic więc dziwnego, że każdego roku na świecie ten wszechstronny materiał sprzedaje się w ilościach, które wystarczyłyby na poprowadzenie srebrnej wstążki na Księżyc i z powrotem. Jeśli ktoś kiedyś będzie organizował plebiscyt na 100 największych wynalazków ludzkości, stara, poczciwa duct tape zdecydowanie powinna znaleźć się w tym gronie.