Przemysław KrawiecPrzemysław Krawiecponiedziałek, 11 lipca 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 818
Ilość komentarzy: 0

Gąbka tapicerska, czym jest i kiedy używać?


Praca tapicera z pewnością nie jest łatwa i wymaga bardzo dużych umiejętności oraz doświadczenia. Gąbki różnego rodzaju są wykorzystywane na co dzień w tym zawodzie. Zobacz jakie są inne zastosowania gąbki tapicerskiej oraz jakie narzędzia będą pomocne przy obróbce tego materiału.

Co to jest gąbka tapicerska


Tak właściwie gąbki tapicerskie nie są zbyt często spotykane w naszych sklepach i wiele osób może nie mieć pojęcia jak w rzeczywistości ona wygląda oraz jaką posiada strukturę. Jest to bowiem produkt dosyć specjalistyczny jak sama nazwa wskazuje i będzie on używany głównie przez osoby zajmujące się produkcją oraz naprawą mebli, krzeseł czy innych przedmiotów. We wszystkich gąbka zazwyczaj będzie schowana pod specjalną warstwą materiału, która sprawia, iż całość prezentuje się elegancko. Sama gąbka będzie bowiem mało interesująca, gdyż będzie ona w kolorze białym lub szarym. Jeżeli zaś chodzi o materiał, z którego wykonywane są tego typu gąbki to będzie to pianka poliuretanowa, która cechuje się całkiem niezłymi właściwościami sprężystymi, więc siadając na krzesło będziemy mieli wrażenie iż jest ono naprawdę wygodne. Jest to więc idealny produkt dla wszystkich tapicerów oraz osób, które zajmują się tego typu naprawami amatorsko. W tym momencie warto spojrzeć także na fakt, iż pianki tapicerskie są naprawdę łatwe w obróbce, co dodatkowo ułatwia wykonywanie wielu prac przez osoby niemające zbyt dużego doświadczenia.

Zastosowanie gąbki tapicerskiej


Słysząc nazwę pianka tapicerska od razu najprawdopodobniej będziesz wiedział gdzie jest ona używana najczęściej, aczkolwiek znajdziemy także wiele innych zastosowań. Pianki te cechują się bardzo dobrą sprężystością oraz nie odkształcają się, co sprawia, że znajdą one wiele mało popularnych zastosowań w naszych domach, firmach czy pojazdach, którymi się przemieszczamy. Gąbki tapicerskie dodatkowo pochłaniają wszelkiego rodzaju wstrząsy, co dodatkowo czyni je artykułami o wszechstronnym zastosowaniu. Zobacz jakie są najpopularniejsze i nieco mniej powszechne zastosowania gąbki tapicerskiej.

gąbka tapicerska
 • Przy produkcji mebli


Podstawowym zastosowaniem gąbki tapicerskiej będzie obijanie drewnianych stelaży krzeseł czy innych mebli, aby te stały się znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Nikt z nas w końcu nie chciałby siedzieć przez kilka godzin podczas rodzinnego obiadu na niewygodnym i twardym krześle, nieprawda? Gąbka tapicerska sprawi, że użytkowanie stanie się naprawdę luksusowe i nie będzie dochodziło do żadnych odkształceń powierzchni. Pianki te mogą być więc użytkowane przez profesjonalistów, którzy na co dzień przygotowują różne meble tapicerowane, ale również przez amatorów, którzy chcą wykonać samodzielnie drobne akcesoria do swoich domów i ogrodów.

 • W samochodach


Praktycznie każdy użytkownik pojazdów samochodowych zdaje sobie najprawdopodobniej sprawę z tego, iż fotele, na których siedzimy są wykonane z pewnej gąbki, dzięki czemu podróż przez kilkaset albo i kilka tysięcy kilometrów jest w miarę komfortowa. Wiadomo, że nowsze pojazdy będą posiadały znacznie wygodniejsze siedzenia, aczkolwiek mimo wszystko nawet w tych starszych da się wytrzymać kilka lub kilkanaście godzin w podróży. Gąbka tapicerska będzie wykorzystywana w takim przypadku do wykonywania niektórych napraw foteli lub tylnych kanap. Oczywiste jest bowiem, że po kilkuset tysiącach lub kilkunastu latach siedziska i oparcia staną się mocno zużyte i koniecznie okaże się naprawienie lub wymienia gąbki, która znajduje się pod materiałem.

tapicer
 • Wygłuszanie pomieszczeń


Wiele osób, które chce profesjonalnie nagrywać utwory muzyczne lub zajmować się dubbingiem pewnych treści bardzo dobrze wie jak dużą rolę odgrywa odpowiedni wyciszeniu pomieszczenia, w którym będą nagrywać swój głos lub inne dźwięki. Bardzo dobrze będzie to widoczne na różnych nagraniach ze studiów naszych ulubionych artystów, którzy to w takich miejscach nagrywają swoje płyty oraz inne utwory dostępne na różnych stronach z piosenkami. Możemy na tego typu klipach zobaczyć, iż ściany pomieszczenia przeznaczonego do nagrywania pokryte są specjalnymi piankami wygłuszającymi. Zazwyczaj będą one posiadały kształt trójkącików, które bardzo dobrze rozpraszają fale dźwiękowe i sprawiają, iż echo nie będzie występowało. Pianka tapicerska nie będzie typowo przeznaczono do tego typu prac, aczkolwiek w sytuacji jeżeli odnajdziemy w bardzo atrakcyjnej cenie interesującą nas ilość lub posiadamy z jakichś powodów tego typu artykuł możemy bez większych trudności zastosować ją jako swego rodzaju wygłuszenie pomieszczenia.

 • Tworzenie opakowań na delikatne artykuły


Wiele firm czy osób prywatnych na co dzień zajmuje się wysyłką delikatnych artykułów, których zabezpieczenie jest bardzo istotnym elementem. Będzie to szczególnie ważne jeżeli są to drogocenne przedmioty wykonywane własnoręcznie. Wówczas zniszczenie, zarysowanie bądź inny uszczerbek będzie skutkował niezadowoleniem klienta oraz stratą czasu i pieniędzy. Pianka tapicerska może w takim przypadku zostać wykorzystana do wytworzenia swego rodzaju opakowania na przesyłany produkt. Gąbki tego rodzaju będzie dobrze pochłaniają wibracje oraz inne wstrząsy, które mogą przytrafiać się na wszystkich etapach transportowania. Dodatkowo warto owinąć produkt folią bąbelkową oraz zastosować inne wypełniacze, które sprawią, iż wszystko dotrze w nienaruszonym stanie do domu klienta.

Jakie narzędzia mogą być przydatne


Aby aplikowanie gąbki było wygodne konieczne może okazać się użycie kilku podstawowych narzędzi. Być może posiadasz we własnym domu lub magazynie firmowym część z nich. Są to bowiem akcesoria wykorzystywane w naszym codziennym życiu. Zobacz co może być przydatne podczas obróbki gąbki tapicerskiej.

 • Specjalny klej


Ady gąbka tapicerska trzymała się podłoże takiego jak na przykład drewniany stelaż krzesła konieczny okaże się użyciu specjalnej powłoki klejącej, która będzie bardzo dobrze trzymała się obu powierzchni. Wybranie pierwszego lepszego kleju nie będzie zbyt dobrym pomysłem i z pewnością nie będziemy zadowoleni z sytuacji, kiedy po długotrwałej obróbce okaże się, iż pianka odchodzi od drewna. Dlatego też przed dokonaniem wyboru zwróć szczególną uwagę na to do jakich artykułów nadaje się dany klej oraz na inne informacje zawarte na tubce. Dokonanie rozsądnego wyboru pozwoli oszczędzić czas oraz sporo nerwów, a dodatkowo nie będziesz musiał inwestować w niepotrzebne artykuły, które potem i tak najprawdopodobniej trafią do kosza lub będą leżeć bardzo długi czas na półce.

Gbka-tapicerska-czym-jest-i-kiedy-uywa
 • Nożyk


Nożyk do cięcia czy to tapetowy czy bezpieczny możemy używać podczas nadawania kształtu piance tapicerskiej oraz odcinania kawałków, które aktualnie będziemy potrzebowali. Podczas wybierania takiego narzędzia raczej nie powinieneś popełnić żadnego błędu, gdyż ostrza dołączone do zestawu zawsze można wymienić i nie jest to zbyt duży koszt. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby nożyk był masywny i dobrze trzymał się w dłoni. Tylko wtedy prace będą przebiegały sprawnie i przede wszystkim komfortowo dla pracownika. Jeśli więc zajmujesz się działalnością profesjonalnie może to zadecydować o tym czy obsługujący będzie zadowolony z wybranej jakości.

 • Nożyczki


Jeżeli nie potrzebujesz tworzyć jakiś szczególnych kształtów najzwyklejsze nożyczki, które najprawdopodobniej posiadasz w domu będą wystarczające. Bez żadnych trudności przy ich użyciu przetniemy kawałki pianki, a więc dopasujemy ją do kształtów podłoża, na które zostanie naklejona. W sklepach możemy odnaleźć nożyczki z krótkimi jak i długimi krawędziami tnącymi. Wygodniejsze przy takich pracach będą te drugie, ale przy odrobinie cierpliwości mniejszym odpowiednikiem także sobie poradzimy. Tego typu akcesoria dostaniemy w każdym sklepie papierniczym, hurtowni z opakowaniami, a nawet w marketach ogólnospożywczych.
fot.pexels
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie