Edyta SiedleckiEdyta Siedleckiśroda, 3 sierpnia 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1018
Ilość komentarzy: 0

Gilotyna do papieru. Jak jej używać?

Chcesz wyciąć zaproszenia na przyjęcie urodzinowe? A może chcesz wyrównać zdjęcia do rodzinnego albumu? Musisz precyzyjnie przyciąć dokumenty? W takich sytuacjach gilotyna do papieru jest niezastąpiona. Jeśli chcesz wykonać precyzyjne cięcie jak w profesjonalnej drukarni, takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Sprawdź zatem, czym charakteryzuje się dobrej jakości gilotyna do papieru, jak jej używać i gdzie kupić. 


Co to jest gilotyna do papieru?


Gilotyna do papieru jest urządzeniem do precyzyjnego przycinania dokumentów, zarówno pojedynczych stron, jak i całych blankietów o wysokiej gramaturze. Dzięki prostej budowie, gilotyna jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. 

Klasyczna gilotyna jest zbudowana z płaskiej podstawy wyposażonej w dolne ostrze oraz długi roboczy nóż, stanowiący dźwignię do cięcia papieru. Precyzja działania oraz zakres pracy gilotyny znacznie przewyższa tradycyjne nożyczki biurowe

Gilotyna-do-papieru-Jak-jej-uywa

Jak wybrać gilotynę do papieru?


Choć budowa gilotyny jest prosta, nie oznacza to wcale, że wszystkie urządzenia są sobie równe. Zanim wybierzesz konkretny model, sprawdź czym powinna się cechować dobra gilotyna. Przemyślany wybór gwarantuje dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. 

Decydując się na konkretny model gilotyny, warto przemyśleć kilka kwestii, takich jak:
 • rodzaj i ilość papieru do cięcia,
 • częstotliwość użytkowania,
 • rodzaj pomieszczenia. 
Gilotyna użytkowana tylko od czasu do czasu w domu, albo w małym biurze nie musi posiadać nowoczesnych funkcji, a co za tym idzie pochodzić z wysokiej półki cenowej. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych firm czy profesjonalnych drukarni. W takich miejscach profesjonalna gilotyna maksymalnie usprawnia pracę i trudno sobie bez niej wyobrazić dzień. 

Gilotyna-do-papieru-Jak-jej-uywa-1

Sprawdź, jaką długość cięcia ma gilotyna

Parametr ten określa maksymalny format przecinanego papieru. Gilotyna przeznaczona do formatu A5 nie sprawdzi się do cięcia kartek o wymiarze A4, itd.  


Sprawdź, ile kartek jednocześnie przetnie gilotyna

Suma arkuszy, które można przeciąć za jednym razem to bardzo istotny parametr każdej gilotyny, który usprawnia pracę, szczególnie przy większej liczbie stron. Należy przy tym pamiętać, że ciągła praca urządzenia przy największym obciążeniu może z czasem doprowadzić do obniżenia precyzji gilotyny. 


Sprawdź, jaki docisk ma gilotyna

Odpowiednio duży nacisk ostrza na papier gwarantuje idealne przyciśnięcie dokumentów, a jednocześnie zabezpiecza kratki przed przesuwaniem ograniczającym precyzję. W zależności od modelu gilotyny, na rynku dostępne są urządzenia z dociskiem ręcznym i dźwigowym. Nowoczesne gilotyny posiadają natomiast automatyczny docisk, który przenosi nacisk na listwę w momencie ruchu dźwigni i ostrza. 


Sprawdź, jakie zabezpieczenia posiada gilotyna

Bezpieczeństwo podczas obsługi gilotyny do papieru to bardzo ważna kwestia. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby wybrane urządzenie posiadało solidne osłony, uniemożliwiające bezpośredni kontakt z ostrzem. Jest to szczególnie istotne, jeśli gilotyna jest użytkowana w domu, w którym przebywają dzieci.  Wygodny uchwyt i opcja blokady ostrza skutecznie natomiast chronią przed skaleczeniem, na przykład w trakcie przenoszenia gilotyny. Warto także zainwestować w urządzenie z antypoślizgową podstawą, która zapewnia stabilność w każdej sytuacji. 

Gilotyna-do-papieru-Jak-jej-uywa-2

Jak obsługiwać gilotynę do papieru?

 • ustaw gilotynę do papieru na płaskim i przede wszystkim stabilnym podłożu,
 • podnieś do góry ostrze i docisk papieru,
 • umieść dokumenty na gilotynie tak, aby znajdowały się wzdłuż poziomej prowadnicy,
 • ustaw sprzęt w zależności od wielkości kartek,
 • opuść ostrze. 
Nie ulega wątpliwości, że początkowo korzystanie z tego rodzaju sprzętu może wydawać się trudne, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia. Jak zatem bezpiecznie używać gilotyny? 
 • zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi,
 • zadbaj o precyzyjny montaż,
 • poznaj podstawowe zasady użytkowania,
 • zadbaj o regularną konserwację sprzętu. 
Urządzenia biurowe, takie jak gilotyna do papieru usprawniają pracę zarówno w domu, jak i w biurze czy w dużej firmie. Decydując się na zakup sprzętu nie trzeba korzystać z pomocy zewnętrznych usługodawców, co w dłuższej perspektywie przekłada się na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim dalej. Po więcej ciekawych treści z przyjemnością zapraszamy na nasz blog OPAKO. Każdego dnia publikujemy materiały z branży opakowań i nie tylko. 

Zdjęcie autorstwa ANTONI SHKRABA z Pexels 


Gilotyna do papieru. Jak jej używać?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie