Folie w Opako
Jakie produkty mogą być wyprodukowane z folii? Ciężko byłoby wymienić wszystkie z nich. Tworzywa sztuczne i
folie różnego typu pozwalają kształtować się na naprawdę wiele sposobów. Dzięki temu otrzymujemy produkty o naprawdę zróżnicowanych właściwościach, wyglądzie i sposobie użytkowania. Folie mogą zatem z powodzeniem posłużyć do wyprodukowania materiałów do pakowania, opakowań, ozdób, dekoracji, akcesoriów magazynowych i naprawdę wielu innych rzeczy.
W Opako znajdą Państwo
folie różnych typów. Niektóre z nich są gotowym produktem, na przykład opakowaniem - jak worki, torebki strunowe i inne. Czasami
folie są natomiast produktem, który jest jednym z elementem opakowania i sam w sobie nie mógłby spełnić zbyt istotnej funkcji - jak choćby folia bąbelkowa w rolce lub foliowa taśma pakowa. Połączenie wymienionych produktów
Foliowe dekoracje, ozdoby, tasiemki i inne
Jednym z
zastosowań folii jest ich wykorzystanie do
produkcji materiałów ozdobnych, czy różnych dekoracji. Wtedy wykorzystywana jest jedna z najważniejszych
właściwości folii - duża łatwość zmiany jej wymiarów i kształtu. Plusem jest również duża łatwość nanoszenia na
folię różnych nadruków w dowolnych kolorach. Folia może też pozostać zupełnie przezroczysta. Dzięki temu uzyskujemy niemal nieograniczoną liczbę kombinacji. Dodatkowe wzory i intensywne kolory. Idealnym przykładem może tu być
rożek celofanowy. Produkt ten jest niezwykle tani (tylko kilkadziesiąt groszy za sztukę). Po rozwiązaniu go tasiemką staje się atrakcyjnym opakowaniem dla niewielkiego prezentu lub towarów sprzedawanych na wagę - na przykład słodyczy.
Dużym plusem
dekoracji i
foliowych opakowań ozdobnych jest to, że ten materiał nie przepuszcza i nie pochłania wilgoci. Z tego względu produkty są odporne na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych - na przykład deszczu. Nadają się też do kontaktu z produktami spożywczymi.
Foliowe materiały do pakowania - stretch, folia bąbelkowa, taśmy pakowe
Ciężko wyobrazić sobie pakowanie różnych towarów na czas ich wysyłki, transportu i magazynowania, bez
użycia folii. Wiele osób może być w tym momencie nieco zdziwionych, gdyż na rynku jest wiele znacznie bardziej przyjaznych dla środowiska produktów wykonanych z papieru, kartonu, czy mocnej tektury. Jak się jednak okazuje, w praktyce czasem zamienniki produkowane z wykorzystaniem makulatury nie znajdują zastosowania. Powód jest prosty - chodzi o właściwości
opakowań z folii. Przede wszystkim
folia strech,
folia bąbelkowa oraz różnego typu woreczki foliowe (np. torebki strunowe) są szczelne. Pozwalają więc na użycie ich z produktami sypkimi, mokrymi, czy nawet z płynami.

Zabezpieczając towar lub jakiś ładunek z wykorzystaniem dostępnej w rolce folii stretch lub folii bąbelkowej możemy liczyć na doskonałą ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak:
Czasami idealnym połączeniem może być też po prostu połączenie ekologicznych opakowań, na przykład kartonowych pudełek, z
warstwą folii. Zwykle nieodłącznym elementem pakunku jest też taśma pakowa. Pomaga dobrze skleić całość, dołączyć etykietę. Taśmy przydają się też w innych zastosowaniach, na przykład do reperowania czegoś.
Taśmy klejące
Tworzywo sztuczne, jakim jest
folia, stosowane jest w budowie niemal każdej
taśmy klejącej. Zwykle to właśnie folia tworzy tam bazę - nośnik dla kleju. Niezależnie od tego, czy chodzi więc o taśmę biurową, taśmę pakową, czy srebrną taśmę duct tape - folia jest ich nieodłącznym elementem. Także tu przydają się właściwości folii. W zależności od jej grubości i innych parametrów, może być przezroczysta i cienka (wtedy łatwo ją ciąć) lub gruba i bardzo mocna. Różnice polegają też na poziomie elastyczności taśmy. Czasem przydają się sprężyste taśmy, które łatwo dostosować do nierównomiernej powierzchni towaru. W innych sytuacjach najlepiej sprawdza się dość twarda i sztywna taśma klejąca, która jest bardziej odporna na rozdarcie.
Używanie folii podczas remontu, budowy, malowania
Materiały foliowe przydają się podczas przeprowadzania prac budowlanych, remontowych, czy nawet malowania. Tam najczęściej są wykorzystywane w celu zabezpieczenia powierzchni i elementów wyposażenia wnętrza przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. W zależności od grubości i wytrzymałości takiej folii, jej zastosowanie może się znacznie zmieniać.
Najcieńsza jest zdecydowanie
folia malarska. Ona ma jedynie chronić przed ewentualnym zachlapaniem. Jest niedroga i łatwa w użyciu. Ze względu na swoją niską wagę bez trudu można ją przykleić przy użyciu zwykłej taśmy klejącej (nawet żółtej taśmy malarskiej). W celu zabezpieczenia mebli podczas malowania także można użyć arkusza folii lub wybrać
pokrowiec na meble z folii.
Grubsze odmiany folii remontowej są wykorzystywane m.in. do ochrony podłogi, mebli, a nawet powierzchni na zewnątrz budynków (tarasy, trawniki, pola ziemi). Wykonanie z grubej, trudnej do zerwania folii sprawia wtedy, że po takim miejscu można chodzić, czy kłaść tam ciężkie maszyny i materiały budowlane.