Pianka tapicerska

Pianka tapicerska najczęściej stosowana jest w procesie produkcji i wykańczania mebli i innych elementów wyposażenia. Jest sprężysta i trwała, a do tego przez naprawdę długi czas wraca do swojej pierwotnej formy. Świetnie sprawdza się przy produkcji mebli tapicerowanych, a także w procesie wykańczania samochodów. Wszędzie tam, gdzie chcą Państwo zmienić twardą powierzchnię w nieco bardziej komfortową, warto nadać jej miękkości. Zapewni ją połączenie materiału, tekstylnego a czasem skórzanego właśnie z pianką tapicerską.

Tapicerowanie jest procesem, który wymaga sporo doświadczenia i użycia zaawansowanych narzędzi. Warto też skorzystać z wysokiej jakości produktów, aby efekt był jak najbardziej trwały i estetyczny.Takim właśnie produktem jest pianka tapicerska dostępna w Opako.

Jak wykorzystać piankę tapicerską?


Sposoby wykorzystania pianki tapicerskiej nie kończą się na wykańczaniu mebli. Właściwości tego produktu pozwalają na znacznie bardziej uniwersalne stosowanie pianki w różnych branżach. Pianka tapicerska jest doskonałym zabezpieczeniem dla różnych produktów i towarów - dobrze amortyzuje wszelkie wstrząsy. Pianka tapicerska jest również bardzo miękka w dotyku, sprawdzi się więc w zabezpieczaniu szczególnie delikatnych i kosztownych rzeczy.

pianka tapicerska

Kolejnym walorem pianki PE jest dobre tłumienie hałasu. Z tego względu pianka tapicerska może posłużyć również do wygłuszania pomieszczeń. Wysoka trwałość pianki tapicerskiej sprawia, że jest stosowana także przez profesjonalistów.
 

Sprężysta, estetyczna i trwała pianka tapicerska


Pianki tapicerskie produkowane są ze spienionego polietylenu. Pianka PE, gdy zostanie odpowiednio uformowana, może służyć też za piankę akustyczną lub piankę amortyzującą. Te trzy nazwy prowadzą do bardzo podobnego, a czasem tego samego produktu. Można więc uznać go za bardzo uniwersalny, który znajdzie zastosowanie w wielu miejscach. W przydomowym warsztacie, w biurze lub firmie warto więc mieć pewien zapas tego przydatnego produktu.

Nawet po długotrwałym i dużym nacisku, pianka PE wraca szybko do swojego kształtu. Ten materiał ze względu na zbiór swoich cech przydaje się w wielu miejscach. Jej najważniejsze zalety to:
  • świetna amortyzacja
  • wraca do swojego pierwotnego kształtu po odkształceniu
  • izolacja hałasu
  • termoizolacja - chroni przed skrajnymi temperaturami
  • świetna w wykończeniu mebli i elementów wyposażenia wnętrz
  • prosta w obróbce

Wygląda na to, że każdy z nas ma często kontakt z pianką tapicerska. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale pianka znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku.

Pianka tapicerska


Głównym sposobem wykorzystania tego produktu jest wykańczanie tapicerowanych mebli. Pianka tapicerska jest dostępna w formie arkuszy o sporych wymiarach. Dzięki temu można ją dość dowolnie kształtować oraz wycinać do pożądanego rozmiaru. Mogą Państwo wybrać piankę tapicerska o jednej z wielu grubości. Pozwoli to jak najlepiej dopasować grubość pianki do potrzeb w danym zastosowaniu. Najczęściej pianka tapicerska ma grubość od jednego do nawet pięciu centymetrów. Jeśli natomiast potrzebują Państwo innej grubości, która nie jest dostępna w naszym sklepie, można po prostu użyć kilku warstw pianki. Warto pamiętać, że zwiększenie grubości pianki tapicerskiej oznacza poprawę właściwości amortyzujących, większą sprężystość, lepsze tłumienie hałasu, itp. Wtedy jednak rośnie również koszt zakupu tego produktu - grubsza pianka tapicerska jest bowiem droższa.

pianka tapicerska

Wiele rodzajów pianki tapicerskiej sprawia, że bez trudu znajdą Państwo najbardziej odpowiedni produkt, który spełni Państwa oczekiwania. Podczas obróbki pianki tapicerskiej warto natomiast dobrze zaplanować miejsca cięcia - wtedy pozostanie znacznie mniej odpadów i ścinek.

Rodzaje pianki tapicerskiej w Opako


Mogą Państwo skorzystać z jednej z kilku odmian pianki tapicerskiej. W Opako mamy duży wybór pianek tapicerskiej o różnej grubości. Rodzaje pianki tapicerskiej:
Pianki o grubości od 1 do nawet 5 centymetrów są gładkie. Jeśli szukają Państwo pianki wykończonej w falistym kształcie, warto sprawdzić naszą ofertę pianek akustycznych. Pianka akustyczna wykonana jest z tego samego materiału (spienione tworzywo sztuczne PE), co pianka tapicerska. Dodatkowe właściwości akustyczne uzyskujemy natomiast dzięki odpowiedniemu kształtowi - pozwala lepiej rozpraszać fale akustyczne, co redukuje pogłos i zmniejsza poziom hałasu. Sama pianka tapicerska również posiada jednak bardzo dobre właściwości akustyczne - wygłusza.


Jak tapicerowane meble wypełnione pianką wpływają na poziom hałasu w pomieszczeniu?


Nietrudno się domyślić, jak duży wpływ na redukcję poziomu hałasu ma aplikacja pianki akustycznej na ścianach pomieszczenia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że podobną funkcję pełnią tapicerowane meble. Pianka tapicerska jest gruba i sprężysta, dobrze pochłania fale dźwiękowe, redukując odbijanie się dźwięku. A to właśnie nakładające się na siebie fale akustyczne powodują wzrost odczuwanego poziomu hałasu. Z łatwością można to zaobserwować w pustym pomieszczeniu. Podczas remontu pokoju (np. malowania), gdy wyniesiemy meble, usłyszymy wyraźny odgłos, a dźwięk jest dość głośny. Ciężko jest wtedy bezgłośnie chodzić po podłodze, a nawet naturalny oddech staje się słyszalny. Wystarczy jednak umieścić w pomieszczeniu tapicerowaną kanapę i dodać kilka mebli, aby znacznie zmniejszyć poziom hałasu. Meble stanowią bowiem przeszkodę dla fal akustycznych, a pianka tapicerska i “mięsista” kanapa powodują pochłanianie dźwięku. 

Wykorzystując tapicerowane meble można więc w zauważalny sposób zmniejszyć ogólny poziom hałasu, a tym samym komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Pianka tapicerska, szczególnie ta o większej grubości, jest więc doskonałym produktem, który ma wiele zalet.
 

Pianka poliuretanowa - najlepsza do tapicerowania?


Czy gładka pianka poliuretanowa to idealna pianka tapicerska? Wiele wskazuje na to, że tak. Pianki tapicerskie tworzone są właśnie ze spienionego tworzywa sztucznego - poliuretanu. Jest prosta w obróbce, a jej zalety sprawiają, że najczęściej właśnie taka pianka  stanowi wypełnienie mebli. Gładka na całej powierzchni pianka jest dostępna w dużych arkuszach, co pozwala usprawnić pracę podczas tapicerowania. Układanie pianki z wyciętych fragmentów także jest proste, gdy piana ma taką samą wysokość na całej powierzchni.

Pianki faliste są natomiast dobrym wyborem jako wykończenie pokrowców i różnych etui, nadają się również do mocowania na ścianie. Wtedy właściwości akustyczne pianki będą najlepsze.
 

Gdzie kupić piankę tapicerską?


Pianka tapicerska jest dostępna w ofercie naszego sklepu Opako. Mamy wiele rodzajów pianek, które cechuje wysoka jakość.  Koszt zakupu pianki tapicerskiej to od kilkudziesięciu złotych do około 200 zł za arkusz. Ma wielkość 200 x 120 i grubość od 1 do 5 centymetrów. Warto pamiętać, że grubsza pianka o lepszych właściwościach i większej sprężystości jest nieco droższa w zakupie. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich materiałów do produkcji tapicerowanych mebli i innych przedmiotów wykorzystujących piankę tapicerską.
 

Największe zalety pianki tapicerskiej


Podsumowując, pianka tapicerska jest najlepszym sposobem, aby nadać przedmiotom miękkości Wystarczy umieścić warstwę pianki przed obiciem czegoś materiałem, aby osiągnąć świetny efekt. Poza sprężystością, pianka tapicerska odpowiada też za izolację akustyczną i termiczną. Może też posłużyć do zabezpieczania delikatnych towarów na czas transportu.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie