Jakie są rodzaje pudeł archiwizacyjnych?
Do archiwizowania dokumentów przeznaczone są wytrzymałe, ale lekkie i tanie pudła archiwizacyjne. Jeżeli wcześniej nie korzystałeś z tego produktu, powinieneś wiedzieć, jakie wyróżnia się rodzaje pudeł archiwizacyjnych. W Opako mamy:
Pudło archiwizacyjne na dokumenty
Pudło archiwizacyjne do dokumentów wypiętych z segregatora to najpopularniejszy typ pudeł archiwizacyjnych. Elementy charakterystyczne dla tego produktu to:
- Zamykane wieko
- Rozmiar pozwalający na przechowywanie dokumentów formatu A4
- Otwór na grzbiecie ułatwiający zdejmowanie pudła z półki
- Miejsce na opis zawartości pudła
- Możliwość ustawienia pudła zarówno w pionie, jak i poziomie
Pudła archiwizacyjne na dokumenty różnią się szerokością grzbietu, a zatem maksymalną liczbą kartek, jakie się w nich zmieszczą. W Opako dostępne są pudła z grzbietami o szerokości 120 czy nawet 297 mm.
Zobacz przykład pudła archiwizacyjnego na dokumenty – pudło archiwizacyjne karton, A4 120 mm
Pudło archiwizacyjne zbiorcze
W firmach, które otrzymują znaczną ilość korespondencji lub wytwarzają dużo dokumentów, pudła do archiwizacji to za mało – potrzebne są jeszcze opakowania zbiorcze. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one na przechowywanie kilku pudeł archiwizacyjnych, np. 6 pudełek o szerokości grzbietu 80 mm czy 5 pudełek o szerokości grzbietu 100 mm. Wyróżnia je też:
- Wzmocniona konstrukcja – np. udźwig do 13 kg
- Zamknięcie na wieczko
- Miejsce na opis zawartości pudła
Pudła archiwizacyjne zbiorcze – w odróżnieniu od pudeł na dokumenty – najczęściej są dostępne tylko w jednym kolorze.
Zobacz przykład pudła archiwizacyjnego zbiorczego – pudło archiwizacyjne zbiorcze 545X363X317 mm brązowe
Pudło archiwizacyjne na segregatory
Niekiedy wypinanie dokumentów nie ma uzasadnienia, choćby ze względu na dodatkowe oznaczenia umieszczone na segregatorach. W tej sytuacji rozwiązaniem są specjalne pudła archiwizacyjne na segregatory. Mają one następujące zalety:
- Wytrzymałość – często są one wykonywane z płyt polipropylenowych
- Wysoki udźwig – nawet do 25 kg
- Odporność na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć
Pudła archiwizacyjne na segregatory doskonale sprawdzają się też w roli pudeł archiwizacyjnych na różnego rodzaju katalogi czy czasopisma.
Zobacz przykład pudła archiwizacyjnego na segregatory – pudło archiwizacyjne 425x320x290 mm Tekpol białe

Jak prawidłowo opisać pudło archiwizacyjne?
Gdy pudeł archiwizacyjnych jest wiele, kwestią kluczową jest ich czytelne opisanie. To właśnie dzięki informacjom umieszczonym na pudle można szybko dotrzeć do potrzebnych dokumentów. Jak opisać pudło archiwizacyjne?
Archiwa nie mają w tym wypadku dowolności – muszą stosować się do przepisów i przyjętych zasad. Jeżeli jednak archiwizujesz dokumenty w swojej firmie i nie masz zamiaru ich przekazywać do archiwum, masz całkowitą dowolność w tworzeniu opisu. Możesz choćby:
- Wskazać, jakie dokumenty znajdują się w pudle – np. „Faktury”
- Opisać, z jakiego okresu pochodzą dokumenty – np. „Faktury za lata 2005-2006”
Jeżeli dokumentacja jest obszerna, dobrym sposobem jest podanie dat skrajnych. Mowa tu o datach sporządzenia odpowiednio najstarszego i najnowszego dokumentu, jakie znajdują się w opisywanym pudle archiwizacyjnym.
Jak złożyć pudło archiwizacyjne?
Jeżeli wcześniej nie miałeś potrzeby korzystania z pudeł do archiwizowania dokumentacji, możesz zastanawiać się, jak złożyć pudło archiwizacyjne. Z pomocą przychodzą producenci takich opakowań – do oferowanych produktów dołączają oni instrukcję składania. Postępując zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami, nie będziesz miał problemu ze złożeniem pudła archiwizacyjnego.
Zamów: pudełko archiwizacyjne białe 420x320x320 mm
Z jakich materiałów są wykonane pudła archiwizacyjne?
Pudła archiwizacyjne wykonuje się najczęściej z tektury falistej (fala B lub fala C). Aby jednak pudło spełniało swoją rolę i chroniło zawartość przed działaniem czynników zewnętrznych, tektura musi być jeszcze bezkwasowa. Co to są bezkwasowe pudła archiwizacyjne?
Wraz z upływem czasu papier żółknie i się kruszy. Ma to związek z działaniem związków kwasowych występujących w powietrzu (np. związki siarki). Aby zapobiec temu procesowi, pudła archiwizacyjne są produkowane z surowców bezkwasowych – mają naturalny odczyn (pH powyżej 7). W rezultacie zapewniają one, że dokumenty nawet po wielu latach pozostaną w dobrym stanie i zachowają czytelność.
Jakie pudła archiwizacyjne proponuje Opako?
Chcesz uporządkować dokumenty w swojej firmie lub domu? W Opako znajdziesz najpopularniejsze rodzaje pudeł archiwizacyjnych. Proponujemy pudła archiwizacyjne na dokumenty, pudła archiwizacyjne zbiorcze i pudła archiwizacyjne na segregatory. Nasze produkty pochodzą od znanych i cenionych producentów – Donau czy Q-Connect.
Potrzebujesz większej liczby pudeł archiwizacyjnych? Zamawiając w naszym sklepie, otrzymasz atrakcyjną zniżkę. Zapraszamy do zapoznania się z całą gamą oferowanych przez nas produktów.
Szukasz konkretnego opakowania? Jeżeli nie znalazłeś go w naszym sklepie, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego z naszym doradcą.